Jdi na obsah Jdi na menu

Špičkoví čeští lékaři- Ortopedie

31. 5. 2010

Špičkoví čeští lékaři: Ortopedie

28.3.2003

"Nemusel jsem být nikdy firemním vazalem," říká Prof. MUDr. Pavel Dungl, čtyřiapadesátiletý přednosta ortopedické kliniky FN Bulovka. Nejvíce peněz utrácí za investice, cestování a někdy, jak přiznává, za pokuty za rychlou jízdu...

Prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc.

Čtyřiapadesátiletý přednosta ortopedické kliniky FN Bulovka. Specializuje se na dětskou a rekonstrukční ortopedii.

Nemá v oblibě počítače. „Já se z té techniky zblázním,“ zakleje, když se v úvodu rozhovoru snaží ještě narychlo zpracovat nějaký soubor. Nejvíce peněz utrácí za investice, cestování, oblečení, auta, sport a někdy, jak přiznává, za pokuty za rychlou jízdu.

KOLIK BERU: Na české poměry se mám dobře. Hlavně díky tomu, že jsem pracoval pět let v Rakousku, kde jsem měl měsíční plat na úrovni, jako je tady roční.

KDE BYDLÍM: Koupil jsem a zrekonstruoval dům v Praze-Braníku. Auto a dovolená: BMW X5 zakoupený v Rakousku, kde stojí půlku zdejší ceny. Zdědil jsem statek na jižní Moravě, takže na dovolenou jezdím buď tam, nebo k moři.

JAK VIDÍM VZTAH LÉKAŘ A PACIENT: Správná cesta je o kdesi uprostřed mezi bezbřehým právem pacienta na svobodu rozhodování a direktivní pozicí lékaře. Ono je to u nás jiné než třeba v USA. Pacient je mnohem odevzdanější a až příliš důvěřuje, ale zároveň chce vše a nechápe, že možné je jen něco.

NEJVĚTŠÍ NEŠVAR ČESKÝCH LÉKAŘŮ: Nedochvilnost, nedbalost, neupravenost, nedoučenost, nekázeň prostě neprofesionalita. Mám například na klinice civilkáře a třetina jich je věčně na neschopence. Když zavolám lékařům, proč jim je stále píšou, odbudou mě. Málokdo také pochválí práci druhého, spíš uslyšíte větu: Který pitomec vás léčí?

VAZBY NA FARMACEUTICKÉ FIRMY: Díky pobytu v Rakousku jsem nikdy nepotřeboval být firemním vazalem. Kongresy mi většinou platí mezinárodní lékařské organizace. Ať firmy platí lékařům kongresy, ale ne kongresovou turistiku.

JAK SE KE MNĚ DOSTANE PACIENT „Z ULICE“: Intenzivně operuji a vybírám si například všechny složité dětské případy. Jinak ke mně musí mít pacienti na vyšetření doporučení. Zda vybírám honoráře, když si někdo přímo vyžádá konzultaci u mě? Snažil jsem se tohle téma odtabuizovat, ale oficiálně nejsou platby za takový nadstandard možné. Proto mám privátní konzultační hodiny, kde jsou honoráře legální.

NEJVĚTŠÍ PROFESNÍ ÚSPĚCH: Zdokonalil jsem některé operační postupy u vrozených kyčelních vad, dále u vrozených zkratů stehenní kosti, kdy měly děti jednu nohu třeba o 40 centimetrů kratší. To dokážeme napravit. Totéž platí třeba u Perthesovy choroby, kdy se dětem hroutí kyčelní klouby. Ale nechci se chlubit, v deseti procentech nedopadají operace dobře.

NEJVĚTŠÍ SELHÁNÍ: Když jsem nedokázal zabránit komplikacím po operaci svého otce a aktuálně vraždě kolegy docenta Václava Štědrého.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

prosba o konzultaci. Mail : f.janicek@seznam. cz. Telefon 732851304

(Janíček František, 14. 2. 2018 18:31)

Pane profesore - je mi 87 let a stojím před rozhodnutím, zda mám přistoupit na totální endoprotézu u obou kolen. Potřebuji, aby si se mnou odborník-ortopéd pohovořil a lidsky mi řekl, co by to pro mne znamenalo.Obracím se na Vás - protože jste kapacita, a po pravdě musím řáct, že nevím, kam jinam se obrátit. Ortopéd, ke kterému chodím, je mladý člověk a nejsem si jist, že bych zasvěcené informace dostal. Pokud byste mne mohl ke konsultaci přijmout, budu velmi rád. Janíček František, Praha 11.

k takovemu lekari bych se chtel dostat

(josef hudecek, 25. 2. 2016 0:12)

dobre napsany "zivotopis". zadne machrovani, vykrucovani....proste tak, jak to zazil, jak to vidi svymi ocima