Jdi na obsah Jdi na menu

Čekání na operace, místo pro korupci

5. 6. 2010

Čekání na operace, místo pro korupci

Marina Riebauerová

Nemocnice i lékaři se brání tomu, aby lidé znali pořadníky na operace a věděli, kdy na koho přijde řada. Když lidé ve světě čekají na operaci, přesně vědí, jak dlouho to bude. Nechtějí-li čekat, legálně platí. Češi nevědí, jak dlouho se kde čeká. A platí bokem.

Praha - Když Jiřímu Zajíčkovi z Pardubic dozrál čas na nový kyčelní kloub, řekli mu v nemocnici: Zavoláme vás za dva roky. "Měl jsem silné bolesti. Jeden doktor byl ochoten operovat mě mimo - ve své privátní praxi. Čtyři tisíce jsem zaplatil oficiálně, patnáct tisíc bokem," říká muž. Příběh se stal před třemi roky, ale Jiří Zajíček o lékaři konkrétně mluvit nechce. Jak říká, je rád, že dostal brzy kyčel. A taky má v těle ještě druhou...

Je veřejným tajemstvím, že se mnohde uplácí. "Kdo říká, že se s tím nikdy nesetkal, nemluví pravdu. Záleží na doktorovi, jestli tomu prostředí podlehne," říká místopředseda ortopedické společnosti Pavel Dungl. Snahy učinit vše průhlednější však zatím vždy uvízly na mrtvém bodě.

Nemocnice se brání

Ministerstvo zdravotnictví chtělo vést pořadníky centrálně, ale k tomu mu chybí zákon a souhlas nemocných. Podle šéfa odboru zdravotní péče Pavla Březovského však bude muset nějaký přehled o čekání vzniknout, protože po vstupu do EU budou moci lidé jet na operaci tam, kde se čeká kratší dobu. Ministerstvo požádalo lékařské společnosti, aby sdělily orientační čekací doby (odpovědi zatím nemá), a obrátilo se i na země unie. Pořadníky však nikdy nebudou volně přístupné. "Pro řadu pacientů by to mohlo znamenat diskriminaci například na pracovišti," podotkl Březovský.

Ve světě se osvědčuje už to, že nemocnice musí lidem sdělovat aspoň souhrnné údaje, jak dlouho se u nich čeká. Pacient si pak třeba na internetu má podle čeho vybírat. Už před dvěma roky k tomu vyzvala nemocnice Všeobecná zdravotní pojišťovna. "Zareagovalo jich jen málo. Chystáme proto druhé kolo," uvedl Antonín Pečenka z VZP. Mnozí lékaři se brání. "Internet je jen prostředek pro exhibici. Zařízení, která by kvůli nedostatečnému odbornému zázemí některé operace vůbec neměla dělat, se budou chlubit, že u nich se nečeká," namítá šéf ortopedické kliniky v Praze-Motole Antonín Sosna. Jiní přednostové klinik se zase bojí, že se k nim budou hrnout pacienti, ale oni na jejich léčení nebudou mít od pojišťoven peníze. První námitku by však měla odstranit povinnost nemocnic veřejně sdělovat i výsledky léčení (kolik pacientů mělo například komplikace), druhou pak spravedlivější financování.

Nikdo pořadníky nehlídá

Pořádek v čekacích dobách by si přitom mohly hlídat samy zdravotní pojišťovny. "V Británii pojišťovna nemocnici řekne: uděláte čtyři sta endoprotéz v přiměřené čekací době a tady na to máte peníze. Když je problém, řeší se to. Tady vám dá pojišťovna peníze - a víc se o to nezajímá," říká přednosta ortopedie v Praze na Vinohradech Jan Bartoníček. Za to kritizuje pojišťovny i předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vlaďka Bošková. A nejen je. "V západních zemích například i správní rada nemocnice prověřuje, zda jsou pacienti řádně a průkazně objednáváni. Mohou prověřit každý případ, který vybočuje. U nás není závazně upraven ani způsob, jak se člověk do pořadníku dostane a kdo ho tam zapíše. Takže je velký prostor pro to, aby někdo z personálu naznačil: Když něco dáte, vezmeme vás dříve..." "A to úplně nejhorší je, když někdo vezme úplatek - a pak stejně nic nezařídí," doplňuje jeden z nemocničních manažerů.

Jak se čeká na operace ve světě

Maďarsko

Nemocnice jsou povinny vést čekací seznamy a pacienta může "předhonit" jen naléhavější případ - kritéria jsou veřejně známá. Pacient též může oslovit krajského ombudsmana pro zdravotní péči. Ten smí nahlížet to seznamu čekatelů a prověřit, proč pacient čeká dlouho.

Nizozemsko

Pacienti získají všechny potřebné informace o čekacích dobách v jednotlivých nemocnicích i odděleních na internetu. Pro ty, kteří k němu nemají přístup, existují poradenská místa.

Kanada

Pacient si na internetu najde lokalitu, kde se chce léčit, napíše typ operace a počítač mu nabídne přehled všech oddělení v regionu s čekacími dobami. Jsou uvedeni i konkrétní lékaři: kolik pacientů u nich čeká a jak dlouho. Stát přitom (podobně jako v Británii) určuje, co je maximální čekací doba. Pokud ji nemocnice překračuje, může přijít o část peněz.

(MF FRONTA DNES)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář