Jdi na obsah Jdi na menu

Bulovka je v ortopedii špičková. Vlastní zkušenost má i prezident Klaus

K vítězství v žebříčku HN přispěla nemocnici i pověst týmu profesora Pavla Dungla.

Jak jsme vybrali nejlepší české nemocnice?

Hlasovalo 60 špičkových expertů. Nejvíc v historii.

- HN v minulých 14 dnech oslovily z každého z pěti hodnocených medicínských oborů 25 až 35 profesorů, docentů a doktorů, kteří patří v konkrétním oboru k absolutní české špičce.

- Z více než 140 oslovených kapacit se hlasování HN zúčastnilo 60 elitních lékařů (což je nejvíc v historii), kteří vybrali tři nejlepší pracoviště v jejich oboru.

- Následně HN pořadí expertů obodovaly a sestavily z nich žebříček nejlepších nemocnic v oboru onkologie, kardiochirurgie, neurochirurgie, ortopedie a očního lékařství.

- Zároveň museli experti kvůli vyšší objektivitě vynechat své pracoviště. Aby mohli lékaři hlasovat naprosto svobodně, zaručily HN těm, kteří o to stáli, naprostou anonymitu.

Světově uznávaná metoda

Výběr nejlepších nemocnic na základě hlasování lékařských kapacit není to samé jako exaktní měření kvality péče, kde se berou v úvahu například úmrtnost nebo počet opakovaných operací. I průzkum mezi odborníky toho ale hodně napoví. A například v USA, které jsou s hodnocením kvality zdravotní péče ze všech zemí nejdál, je to jedna z uznávaných metod, jak kvalitu nemocnic změřit. "Kdo jiný ví, jací jsou ostatní kardiochirurgové, než samotný kardiochirurg, který se v tom pohybuje a přebírá pacienty svých kolegů?" vysvětluje Pavel Vepřek z pacientského sdružení Občan, který se dlouhodobě věnuje sledování kvality péče. Jeho slova ostatně potvrzuje i ministr zdravotnictví a bývalý ředitel FN Hradec Králové Leoš Heger: "Šéfové a vedoucí pracovníci z jednotlivých oborů se znají, často se scházejí, takže o sobě vědí, a mohou tak kolegy věrohodně posoudit."

To, že metoda vzájemného hodnocení mezi experty je vypovídající, potvrzují i lékařské elity. "My mezi sebou víme spoustu věcí, které se do novin nepíšou. Známe se a žijeme spolu léta, a proto o sobě velmi dobře víme," potvrzuje šéf Oční kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Pavel Rozsíval.

HN provedly v minulých čtrnácti dnech historicky nejrozsáhlejší průzkum mezi nejlepšími českými lékaři na onkologii, kardiochirurgii, neurochirurgii, ortopedii a očním lékařství. Rekordní šedesátka z nich určila pět vítězů v pěti klíčových oborech české medicíny. Podobný žebříček HN letos sestavovaly už potřetí. V minulých letech se však do ankety zapojilo méně odborníků než nyní.


Na Bulovce opravují i zaniklé kosti

Reportáž

Po smutné nemocniční chodbě dětské ortopedie si vesele vykračuje asi pětiletý chlapeček v triku pokecaném od čokolády. Pravou ruku má sevřenou ve speciálním kovovém strojku, který mu má napravit vrozenou deformaci vřetenní kosti. Než do nemocnice přišel, měl tuto kost v podstatě zhroucenou.

"Ahoj!" zdraví rozesmátý chlapec jednašedesátiletého profesora Pavla Dungla, jednu z největších kapacit české ortopedie a přednostu ortopedické kliniky pražské nemocnice Na Bulovce.

"Nazdar, no ty vypadáš. Čím jsi se tak zamazal?" odpovídá mu pobaveně Dungl, který před dvěma lety operoval například kyčelní kloub prezidenta Václava Klause a má zkušenosti z rakouských a kuvajtských klinik.

O chvíli později už Dungl "úřaduje" v jiném pokoji. Tam leží tříměsíční chlapec, který se narodil s vykloubenými kyčlemi. Do nemocnice se kojenec v doprovodu své matky dostal už krátce po šestinedělí. Nožičky má zavěšené na provazech upevněných na speciálním kovovém oblouku. Lékaři postupně mění sklon provazů tak, aby chlapcovy kyčle napravili.

Vítězové z Bulovky

Na dětskou ortopedii se v nemocnici Na Bulovce specializují. Malým pacientům tu umí napravit všemožné vrozené vady, třeba vtočené nohy nebo natáhnout nedostatečně vyvinuté kosti.

Ortopedická klinika v nemocnici Na Bulovce je ale zároveň jediným českým pracovištěm, kde se na choroby pohybového ústrojí specializují v celé šíři tohoto oboru. I tato pověst Dunglovu týmu zřejmě přinesla první místo v letošní anketě HN o nejlepší nemocnice.

"Ortopedie není všude pěstována ve stejném rozsahu. My máme to štěstí a tu snahu, že jsme zachovali celé spektrum ortopedické disciplíny," říká Pavel Dungl. Jeho vítězná ortopedická klinika tak kromě dětského oddělení čítá rovněž úrazové oddělení, oddělení náhrad kloubů, ortopedickou onkologii nebo sekci zabývající se nemocemi páteře.

Dungl před několika lety vyvinul unikátní operační metodu, která se nyní používá po celém světě. Týká se dětského onemocnění, které je v Česku poměrně časté a které spočívá v tom, že se dětem mezi pěti a sedmi lety z neznámých příčin přestane prokrvovat hlavice stehenní kosti. Následkem toho živá kost odumře a vstřebá se do těla.

Místo tří let tři měsíce

Před Dunglovou inovací se tato porucha léčila dva až tři roky, děti musely prakticky jen ležet na posteli a výsledky léčby v řadě případů nebyly nijak uspokojivé.

"My jsme dobu léčení zkrátili na tři měsíce. Umíme tělo donutit, aby si novou kost vystavělo samo. V 95 procentech případů k tomu dojde do těch tří měsíců. Dítě pak může chodit, cvičit, jezdit na kole, hrát fotbal - cokoliv. Do konce života už má kost v pořádku," popisuje Dungl. Jeho metoda je nyní jedna z nejpoužívanějších ve světové dětské ortopedii.

Za nemocnicí Na Bulovce skončila v žebříčku na druhém místě ortopedická klinika Fakultní nemocnice v pražském Motole. I tady nemocným poskytují velmi kvalitní péči. Kliniku vede přednosta Antonín Sosna, který Dunglovi asistoval u Klausovy operace. Motolská klinika se úspěšně zaměřuje hlavně na výměny kloubů. Dobrou ortopedii pacienti najdou i v pražské vinohradské nemocnici, kde se specializují na léčbu úrazů.

Česká ortopedie podle Dungla dokáže obstát v zahraniční konkurenci. "Klouby a implantáty máme ve stejné kvalitě jako v zahraničí. To, co nám chybí, je přísun zdravotnického materiálu na jednorázové použití, například nástrojů," stěžuje si Dungl. Se zahraničím by rád srovnal i další věc, a sice aby si pacienti mohli ze svého připlácet za dražší léčbu, například na nákladnější umělý kloub ze zahraničí.

"Pacient, kterému je 55 let a který trpí degenerativní poruchou kloubu, má nárok na náhradu do 25 tisíc korun. Pokud chce dražší implantát, dnes si nemůže rozdíl doplatit. Podle mě je absolutně nutné a nezbytné, aby to možné bylo," říká Dungl.

Tajemství kvalitní ortopedie podle něj spočívá hlavně v dobře zvládnuté technice operací a pooperační léčbě. Nejmodernější robotické přístroje, podpořené masivní reklamou, do toho podle Dungla není třeba zatahovat.

O roboty nestojíme

"My jsme velice skromní. K naší práci potřebujeme hlavně dobrý rentgenový přístroj, dobrý operační stůl a dobrý artroskop - přístroj na operování kloubů endoskopickou metodou. Módní výstřelky, jako jsou různé roboty a computery, používáme minimálně. V dlouhodobých studiích se totiž ukazuje, že je to stejně většinou cesta do slepé uličky," je přesvědčen Dungl.

Tomuto přístupu přednosta učí i mediky, kteří na jeho kliniku docházejí z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. "Proti minulým letům se velmi zlepšila jejich dochvilnost, kázeň a zájem o studium. Velmi se přibližují západním studentům," pochvaluje si Dungl.

Na výměnu kyčelního kloubu se na Bulovce čeká půl roku až rok. "Problém čekacích lhůt je ale spíš virtuální. Pacient přece na operaci nečeká v bolestech, léčba začíná okamžitě po jeho přijetí: injekcemi, léky a podobně," říká Dungl.

Česká ortopedie očima hodnotitelů

Miloš Janeček, vedoucí lékař oddělení ortopedie Úrazové nemocnice v Brně

Za nejkvalitnější pracoviště považuji kliniku Fakultní Na Bulovce, kde dělají špičkovou ortopedii dětí, dospělých i traumatologii. Je tam také vynikající tradice postgraduálního doškolování.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kontakt

(Jakub Radechovský, 18. 4. 2017 21:33)

Omlouvám se, ale zapomněl jsem napsat kontakt:
e-mail jakub,radechovsky@gmail.com tel.: 608350668

Re-operace zosifikovaného loketního kloubu

(Jakub Radechovský, 18. 4. 2017 21:27)

Vážený pane profesore,
jmenuji se Jakub Radecchovský. Dovoluji si Vás požádat o konzultaci ohledně re-operace mého zosifikovaného loketního kloubu (TEP- prof. Sosna 2007).
V roce 2002 jsem prodělal vážné kraniotraumma po autonehodě (os. auto s vlakem na nechráněném přejezdu u kterého nefungovala výstražná signalizace). Mnoha operacemi, neustálou aktivní i pasivní rehabilitací a doplňkovými činnostmi (akupunktura, bylinky, plavání, posilovna…) jsem se vypracoval z ležícího kvadruplegika do stavu uspokojivé soběstačnosti.
Mým hlavním problémem byly osifikované lokty. Pravý loket je po třech operacích (MUDr. Pavel Smetana – deliberace, MUDr. Pilát – ablace, MUDr. Ludmila Fialová - YV plastika bicepsu) ve stavu s jakým jsem spokojen.
Levý loket je také po třech operacích (MUDr. P. Smetana – deliberace, profesor Antonín Sosna – totální endoprotéza, MUDr. L. Fialová- YV plastika bicepsu). Rád bych Vás poprosil o laskavé zvážení možné re-operace.
V září loňského roku mi operovala paní doktorka Ludmila Fialová „kontrakturu levého lokte“: prodloužila měkké tkáně, ale zastavil ji ortopedický problém osifikované endoprotézy. Paní doktorka se domnívá, že dalšího progresu bychom mohli docílit za Vaší případné spolupráce. Po zvážení možnosti re-operace z Vaší strany by se MUDr. Fialová zúčastnila operace s Vámi.
Pane profesore, byl bych Vám neskonale vděčný, kdybyste případnou spolupráci uvážil.
Děkuji
Jakub Radechovský


Opravdu

(Lenka, 19. 7. 2016 17:39)

chodila jsem na Bulovku přes rok, operaci kolena mi nedoporučili a nepotvrdili problém - diagnostikovali opotřebování stářím, ne tak velké, aby byla třeba operace a předepsali fyzioterapii a prášky. A výsledek? Nebudu zde rozepisovat, co vše se objevilo na mgnrezonanci, kterou mi poskytli jinde. Skoro dva roky zbytečného ttrápení.