Jdi na obsah Jdi na menu

Nejlepší čeští lékaři – Špičkoví odborníci

31. 5. 2010

Mladá fronta DNES uveřejnila v příloze Zdraví materiál „Nejlepší čeští lékaři – Špičkoví odborníci hovoří o svém životě“. Smysluplnost takového příspěvku je sporná, autorky Martina Riebauerová a Radka Wallerová to přiznávají také samy – jakési pomyslné top ten českých lékařů se vybírá nesnadno, protože každý se zaobírá něčím jiným, a nejlepší jsou zpravidla ti doktoři, kteří mají nějakou specializaci, v níž vynikají. V takovém případě by ale nemohlo vzniknout top ten, možná spíš top 100. MF DNES se ale v podobných anketách vyžívá, stejně jako v dotěrné a typicky české otázce „Kolik berete?“ – ekonomičtí redaktoři listu se takhle ptali třeba českých manažerů s cílem zjistit, kdo si v Česku vydělá nejvíc.

Lékařů bylo nakonec do žebříčku vybráno devět:
1. Prof. MUDr. Michael Aschermann, DrSc. [58] – specialista přes intervenční kardiologii a akutní stavy v kardiologii, přednosta II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Praha.
2. Prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc. [49] – cévní neurochirurg a neuroonkolog, přednosta neurochirurgické kliniky ÚVN v Praze-Střešovicích.
3. Prof. MUDr. Jan Černý, CSc. [62] – specializuje se na náročné srdeční operace a transplantace, je ředitelem Centra kardiochirurgie a transplantační chirurgie nemocnice U svaté Anny v Brně.
4. Prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc. [54] – dětský a rekonstrukční ortoped, přednosta ortopedické kliniky fakultní nemocnice Bulovka.
5. Doc. MUDr. Zdeněk Holub, CSc. [56] – specialista na laparoskopické operace, primář gynekologicko-porodnického oddělení kladenské nemocnice.
6. Doc. MUDr. Otakar Keller, CSc. [58] – jeho specializací jsou nervosvalová onemocnění a bolesti hlavy, je přednostou neurologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.
7. Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc. [63] – plicní chirurg, v ČR zavedl transplantaci plic, operoval bývalého prezidenta Havla, přednosta chirurgické kliniky fakultní nemocnice v Praze – Motole.
8. Prof. MUDr. Luboš Petruželka, DrSc. [50] – klinický onkolog, zabývá se nádory prsu a plic, přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Praha.
9. Prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc. [52] – věnuje se sexuálním deviacím, demenci a léčbě depresí, je přednostou Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Otázka, kolik berou, jim byla položena jako první.
„Naše základní platy jsou ve srovnání s jinými zeměmi nízké.“ (Raboch)
„Můj plat je se zahraničními kolegy nesrovnatelný. Lékaři, kteří mají hlavní úvazek na fakultách, jsou na tom ještě hůře než zaměstnanci zdravotnictví. Můj plat sice tak nízký není, ale kromě hlavního školského úvazku na fakultě léčím a učím lékaře v postgraduálních kurzech.“ (Petruželka)
„Nejsem milionář. Svůj plat prozrazovat nebudu, ale když se srovnám se svým kolegou ve Vídni, jsem ubožák. Když se srovnám s nezaměstnaným, jsem na tom velmi dobře. Mám chatu a auto, ale celý život jsem dělal, a nevím, jestli tohle je vrchol.“ (Pafko)
„Myslím si, že by můj plat měl odpovídat příjmům privátního lékaře, a to neodpovídá.“ (Holub)
„Platy lékařů jsou neuměrně nízké. Můj není malý ani velký, jsem s ním spokojen. Na druhé straně je nejméně desetkrát nižší než příjem kolegů ve státech západní Evropy.“ (Černý)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nemoc

(Patricie, 20. 10. 2016 21:55)

Dobrý den ja se chci na něco zeptat mě pořad picha u srdce a cítím se slaba doktoři říkají že je to psichyka ale ja si to nemislím a uš s toho nemužu amm to uš 3 měsíce každy den.

mám problém a potřebuji prosím poradit

(Jana, 5. 11. 2015 5:13)

Dobrý den
Prosím Vás moc o radu měla jsem před cca14dny klíště a udělal mi flek červený a teď to vypadá jak spálený flek mužů poslat foto jestli je to možné ale nevím jestli je to už jasná borilijoza nevím jestli se to dá poznat Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem Jana mail je tylsarova.j@gmail.com a nebo tel 774079775

Trochu střízlivosti

(Garfiled, 9. 1. 2015 16:41)

Pánové doktoři (které jinak plně respektuji) pláčí ohledně svých platů pěkně, ale když třeba já srovnám svůj plat s protějškem v Německu nebo Rakousku, jsem také finanční ubožák. Prostě ČR je jinde, tak to je. Stačí srovnání, že český průměrný plat rovná se téměř podpoře v nezaměstnanosti v západní Evropě. Taková pomocná kuchařka v berlínské restauraci, bez maturity, bez vyučení, bere nějakých 1200 euro, o tom se mnohým českým vysokoškolákům může jenom zdát.

Borci

(Jakub, 28. 1. 2014 22:12)

Tak jak to tak čtu tak to jsou fakt mazani borci ne žadne bečka jsou to samí Dr.House fakt dobry borci