Jdi na obsah Jdi na menu

Jana Flechtnerová, handicapovaná fotomodelka

29. 5. 2010

Jana Flechtnerová

Jana Flechtnerová, handicapovaná fotomodelka

To, co začínajícím modelkám trvá tři roky, stihla Jana Flechtnerová za půl roku, a to i přesto, že kvůli vážné vrozené nemoci nemůže chodit. Jedna z prvních českých handicapovaných modelek o sobě říká, že se tím ale nikdy netrápila. "Někdo nosí brýle, já berle," dodává.

Tagy

40vik20.jpgSeděla na invalidním vozíku v malém obývacím pokoji. S úsměvem vypravovala, jak se před dvěma lety, rok po studiích na Pedagogické fakultě v Hradci Králové, rozhodla stát fotomodelkou. Podobný úmysl měla před ní řada handicapovaných dívek. Jejich zájem ale skončil ve chvíli, kdy se nechaly vyfotografovat. Další krok - ukázat fotografie na internetu a hovořit o svých trablech - žádná z nich neudělala.
"Řekla jsem si, že půjdu proti proudu," vzpomíná Jana. "Chtěla jsem, aby se handicapovaní lidé mohli víc začleňovat do běžné společnosti, například i ve fotomodelingu. Když se třeba konají módní přehlídky zdravotně postižených lidí, odbývají se za zdmi ústavů, a jen pro jejich klienty. Mně vadilo, že vozíčkářka nemůže vystoupit mezi zdravými modelkami."

Jana si sedla k počítači a začala psát renomovaným modelingovým agenturám. Nepřišla jí jediná odpověď. Přitom nechtěla vědět nic jiného, než jestli má vůbec šanci uplatnit se jako modelka. Pak objevila amatérský internetový server Svět modelek.
"Jeho majitel byl mým nápadem nadšený," doplňuje. "Oslovil známé fotografy, kteří se mnou nafotili několik různých kolekcí. Když vyšly nejen na internetu, ale i v ženských a dívčích časopisech, ozvaly se i ty agentury, které mi původně nenapsaly ani čárku. Já už jsem ale zájem o spolupráci s nimi neměla. Nejvíc mi začaly o životních osudech psát dospívající dívky. Pak se hlásily módní salony i firmy, které chtěly, abych dělala reklamu na jejich zboží. Většinu z nich jsem musela po čase ze zdravotních důvodů na víc než rok odložit."

Jana Flechtnerová zdědila po mamince nemoc Charcot-Marie-Tooth, která oslabuje svalstvo nohou i rukou, způsobuje jejich deformaci. "U mě se nemoc zatím projevila tak, že mi povolily kotníky," říká. "Při chůzi po nerovném terénu se mi nohy viklaly do všech stran. Chodit po schodech bylo pro mě utrpením i s francouzskými berlemi. Když jsem si stoupla třeba na kameny, kotníky se mi úplně vylomily. Práce fotomodelky musela ustoupit dvěma operacím. Ortoped profesor Pavel Dungl mi kotníky pevně zafixoval. Od té doby se můžu opět postavit na nohy. Po ročním nicnedělání mi ale ochably svaly, a tak zatím víc jezdím na invalidním křesle než chodím."
První příznaky poruchy periferních nervů se u Jany projevily ve třech letech. Když si sedla na bobek, po chvilce se skulila do strany jako podťatá. Neudržela rovnováhu. Do patnácti zvládla chůzi, aniž by musela používat berle. Na ně došlo až v době vysokoškolských studií.

"Na přednášky a zkoušky mě z Opočna do Hradce Králové vozil autem děda, někdy maminka i otec," vzpomíná. "Když jsem si pořídila svoje auto, jezdila jsem sama, bez doprovodu."
Jana chtěla původně studovat na Policejní akademii a věnovat se tam problematice drog, dětské kriminalitě a sexuálnímu násilí na handicapovaných. Nemohla. Ze zdravotních důvodů nakonec zvolila sociální pedagogiku, prevenci a patologii.
Pár měsíců po operaci kotníků se Jana Flechtnerová cítí znovu silná. V hlavě má několik námětů, které chce splnit do konce roku. "Mám v plánu založit agenturu, která bude sdružovat handicapované lidi," říká. "Nebudu jim hledat zaměstnání, ale chci pracovat na jejich sebevědomí. Zkušenosti mám, v rámci studijní praxe jsem se věnovala dívkám a ženám, které trpí mentální anorexií nebo bulimií."

Jana bydlí v Kutné Hoře, kam se z Opočna před rokem přestěhovala za svým přítelem. Teď je na víc než týden u rodičů, kam se rozjela za fungujícím počítačem. Ten její totiž vypověděl službu. "Jsem závislá na internetu, to jsou moje zdravé nohy. Jeho prostřednictvím jednám s úřady, jsem v kontaktu s přáteli, dovídám se o nových věcech. Od ledna příštího roku chci pro své klientky otevřít v Kutné Hoře salon krásy a bezplatné kosmetické poradenství. Času není moc, internet mi v tom všem hodně ulehčuje práci."
Škatulkování na zdravé a postižené Jana Flechtnerová programově ignoruje. Má za sebou tandemový seskok padákem, svezla se na motorové čtyřkolce na silnici i v kamenitém terénu. Nejvíc peněz je ochotná utratit za knihy a benzin. O své nemoci moc nepřemýšlí. Jak neustále zdůrazňuje: "Snažím se žít naplno."

Snímky archiv Jany Flechtnerové: Jana Flechtnerová: "Vadilo mi, že vozíčkářka nemůže vystoupit mezi zdravými modelkami."

HN.IHNED.CZ
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář