Jdi na obsah Jdi na menu

Co by mohlo být nadstandardní péčí?

31. 5. 2010

Co by mohlo být nadstandardní péčí?
Medical Tribune 10/2010
03.05.2010 13:21
Zdroj: Medical Tribune

Jedna z nekonečných diskusí vedených napříč českým zdravotnictvím se týká standardů. Někteří v nich vidí téměř všelék na neduhy zdravotnického systému, pro jiné představují další zdroj zbytečných omezení. Zeptali jsme se proto zástupců některých specializací: Dovedete si představit, že by ve vašem oboru vznikly funkční, plošně platné standardy diagnostiky a léčby? Mohl byste uvést příklad výkonů, které by podle vás mohly spadat do nadstandardní péče, a byly by tedy hrazeny z jiných zdrojů než z veřejného pojištění?

Nadstandard znamená posun do ekonomické reality

Mezi standardní a nadstandardní péčí není v podstatě žádný rozdíl. Co se týká vlastního léčebného výkonu, rozdíly mohou být ve výši komfortu "hotelových služeb", to znamená samostatný pokoj, vybavení, strava, pravidelné vizity operatéra atd. Stávající systém založený na jisté velikosti paušálních financí nemocnici limituje, zejména počty elektivních operačních výkonů. Nadstandardní péčí v tomto případě by bylo doplacení například části ceny implantátu nad průměrnou výši tak, aby mohl být překročen limit pro implantáty, který je pro danou operaci podle stávající praxe daný.

Nadstandardní péče znamená i volbu operatéra a jeho finanční motivaci. Celkovým cílem zavedení nadstandardní péče je úhrada reálných nákladů vynaložených na hospitalizaci a léčení, čili posun ze solidární oblasti do oblasti ekonomické reality. Nadstandardní péče také znamená nadstandardní finanční zdroje, a to je v drtivé většině případů připojištění ke stanovenému solidárnímu zdravotnímu pojištění. Tento princip funguje v celém civilizovaném světě, a mohl by tedy po tolika letech čekání fungovat i v našem zdravotnictví.

Prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc.,
předseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář